کوچک کردن سینه

یکی از ایده آل های هر فردی داشتن اندام متناسب و جذاب به نظر رسیدن است. برخی افراد از کوچکی سینه خود و برخی دیگر از بزرگ بودن آن رنج می برند. متخصصان زیبایی با معرفی روش هایی برای حل این مشکل، شما را یاری خواهند کرد تا با رضایت خاطر در مهمانی ها و مراسمات مختلف حاضر شوید. بزرگ بودن بیش از حد سینه‌ها می‌تواند اسباب ناراحتی و مشکلات سلامتی را در زنان به وجود آورد. افزون بر این مشکلات، امکان دارد برای شخص درد و ناراحتی های جسمی ایجاد شود. افزایش وزن بافت سینه می تواند در زندگی فرد خلل ایجاد نماید. آزردگی خاطر و خودآگاهی در رابطه با داشتن سینه های بزرگ و مرتعش، یک مسئله مهم برای بانوان محسوب می شود، دقیقا مثل درد و ناراحتی ‌های جسمی. برای کوچک کردن سینه ها روشی به نام کاهش ماموپلاستی وجود دارد. در روش کوچک کردن سینه، چربی اضافی، بافت‌ های غده ‌ای اضافی و پوست اضافی سینه را بر می دارند تا سینه را به حدی که با بدن تناسب داشته باشد، برسد. و آزردگی مرتبط با بزرگ بودن سینه را تقلیل دهد.

کوچک کردن سینه

جراحی کوچک کردن سینه

داشتن سینه های متناسب علاوه بر اینکه باعث افزایش صفات زنانه در خانم ها می شود، بلکه می تواند در اعتماد به نفس و روحیه آن ها نقش مهمی ایفا کند. با این وجود، این نواحی که اغلب از بافت چربی تشکیل گشته اند، همیشه موجب رضایت بانوان نیستند. این اعضا که عمدتا از بافت چربی تشکیل شده‌اند، همیشه مایه رضایت خانم‌ها نیستند. هر چند بزرگ کردن سینه‌ها به تازگی یکی از عمل های جراحی نسبتا شایع به حساب می آیند، اما در برخی از بانوان اندازه بزرگ سینه ها، عامل آزردگی خاطر آن هاست و گاهی اوقات هم امکان دارد باعث ابتلای آن ها به سرطان سینه شود. به همین علت بالا رفتن آگاهی شما در مورد جراحی کوچک کردن سینه ها به نفع شما است.

عمل جراحی کوچک کردن و فرم دادن پستان ها (ماموپلاستی کاهنده) یک عمل جراحی پلاستیک رایج است. بانوان با سینه های خیلی بزرگ امکان دارد نه تنها از اندازه و شکل سینه هایشان راضی نباشند، بلکه به مشکلات جسمی مبتلا شوند. برخی از این مشکلات از قبیل درد پشت و گردن، تحریک‌ و ملتهب شدن پوست زیر سینه و ناراحتی هنگام ورزش کردن است. بزرگی سینه ها تاثیر سوء چشمگیری در اعتماد به نفس و در شرکت نمودن زنان در فعالیت‌های اجتماعی و ورزشی دارد. بزرگی پستان ‌ها اغلب در بانوان بعد از زایمان ایجاد می‌ گردد اما در دختران مجرد به علت بیماری یا زمینه ارثی مشاهده می‌شود. در این جراحی، با حذف بخشی از بافت چربی و بافت غده ‌ای پستان و پوست، در پستان ها ظاهری سفت ‌تر، کوچک ‌تر و گردتر ایجاد می گردد. این عمل علاوه بر این که اندازه و حجم پستان ها را کم می کند، فرم و افتادگی سینه ها را نیز ترمیم می نماید. عمل کوچک کردن سینه هم برای زنان و هم برای آقایانی که گرفتار بزرگی سینه ها (ژنیکوماستی) هستند، پیشنهاد می گردد. در مجموع، این عمل جراحی جهت ایجاد سینه های موزون با دیگر نواحی بدن صورت می گیرد.

جراحی کوچک کردن اندازه سینه امکان دارد در بهتر شدن حالات ظاهری و توانمندی شما جهت شرکت در فعالیت های بدنی کارساز باشد.

جراحی ماموپلاستی چه زمانی نباید انجام شود؟

ماموپلاستی در هر سنی قابل انجام است و این عمل هر از گاهی در سنین نوجوانی نیز با در نظر گرفتن بعضی شرایط، صورت می گیرد. اما چنانچه سینه شما به طور کامل رشد نکرده باشد، امکان دارد پس از عمل جراحی به عمل دومی نیاز پیدا کنید.

 • داشتن بیماری هایی مانند دیابت یا مشکلات قلبی
 • کسانی که چاق هستند
 • هر گونه بیماری که سبب پیدایی مشکل در قسمت سینه شود.

 

اگر در آینده قصد دارید برنامه ها خاصی داشته باشید، احتمالا لازم باشد تا جراحی ماموپلاستی را به زمان دیگری موکول کنید. مانند

 • زایمان
 • کاهش وزن

اگر قصد دارید باردار شوید، لازم است جراحی کاهش سایز سینه را به تعویق بیندازید تا مشکلی به وجود نیاید. علت این امر این است که امکان دارد بعد از جراحی، برای شیردهی مشکلاتی برایتان ایجاد شوید. هر چند برخی از روش های جراحی می تواند به حفظ توانمندی شما برای تغذیه با شیر مادر کمک نماید. چنانچه قصد دارید وزن خود را کاهش دهید و یا با تغییر رژیم غذایی خود، در حال آغاز یک برنامه ورزشی هستید، می بایست در رابطه با عمل کاهش سایز سینه کمی تعلل کرده و با پزشک خود مشورت نمایید. در این شرایط، کاهش وزن باعث تغییر سایز سینه شما می شود. روند انجام جراحی ماموپلاستی برای هر فرد متفاوت است و می بایست در این زمینه شرایط جسمی، وضعیت پستان ها، اندازه چربی اضافی، گرایش بیمار و پیشنهاد پزشک در نظر گرفته شود.

جراحی ماموپلاستی چه زمانی نباید انجام شود؟

مراحل انجام عمل جراحی ماموپلاستی

عمل جراحی ماموپلاستی با گذراندن پنج مرحله زیر انجام می گردد. در ادامه این مراحل با شرح آن ها گفته خواهد شد:

بی حس کردن

برای این که بیمار در هنگام جراحی ماموپلاستی راحت باشد، داروهایی تجویز می گردد. معمولا از آرام بخش های وریدی یا بیهوشی کامل جهت انجام این عمل استفاده می گردد. روش بی حسی با مصلحت جراح مربوطه صورت می گیرد.

برش دادن پوست

مدل های برش دادن عمل ماموپلاستی با هم تفاوت دارند

 • بریدگی به شکل حلقوی در پیرامون آرئولا (پوست قهوه‌ای رنگ کناره نوک سینه)
 • بریدگی به شکل حلقوی پیرامون آرئولا و ادامه شکاف به‌ شکل عمودی رو به بالای سینه
 • بریدگی به شکل T برعکس

جای بریدگی های ایجاد شده در جراحی به گونه است که در زیر سینه‌ بند و مایو می ماند و قابل مشاهده نیست.

بیرون آوردن بافت و تغییر فرم سینه

پس از این که برش ایجاد گردید، بعد از ایجاد برش‌ها، محل نوک سینه تغییر می کند؛ موقعیت نوک سینه تغییر می‌کند؛ مسلما اعصاب و رگ‌ های تغذیه‌کننده آن محافظت می شوند. اگر نیاز باشد، آرئولا با شکاف پوست اطراف کوچک‌ تر می‌ گردد. بافت تحتانی سینه را بر میدارند و پس از لیفت دادن به آن فرم داده می شود. در مواقعی که سینه ها بزرگی غیر طبیعی داشته باشند، احتمالا نیاز باشد تا نوک سینه و آرئولا از جای خود برداشته شوند و به ناحیه بالاتری روی سینه پیوند زده شوند.

بخیه بریدگی ها

بریدگی های ایجاد شده در جراحی روی هم قرار می‌گیرند و سینه با سایز کوچکتری فرم می‌گیرد. بخیه ‌ها در قسمت تحتانی در داخل بافت سینه زده می‌ شوند تا فرم جدید سینه ایجاد و حفظ گردد. بخیه‌ ها، باعث می شوند تا چسب پوست و نوار جراحی سینه کاملا بسته شود. جای بریدگی ها با گذشت زمان به شکل چشمگیری بهبود می یابند.

بخیه بریدگی ها

رویت نتایج

نتایج جراحی ماموپلاستی زنان به محض اتمام جراحی قابل رویت است. با گذشت زمان، تورم پس از جراحی نیز رفع گشته و جای بریدگی کمرنگ می شود. رضایت از نتایج جراحی، با سپری کردن دوران بازیابی پس از جراحی و نقاهت کامل به وجود می آید.

بهترین داوطلبان جراحی ماموپلاستی

در صورتی که فردی یکی یا چند مورد از موارد زیر را داشته باشد، داوطلب مناسبی جهت ماموپلاستی (جراحی کاهش سایز سینه) است.

 • سینه ‌های بیش از حد بزرگ که با بدن فرد تناسب نداشته باشد.
 • احساس در در نواحی پشت، گردن و شانه ها به دلیل وزن بالای سینه
 • عدم تقارن سینه ها ( به این معنا که یک سینه از دیگری به شکل مشخصی بزرگتر باشد.)
 • ملتهب شدن پوست و ایجاد عفونت آن
 • شیار زیر سینه ‌ها
 • محصور شدن در فعالیت ‌های بدنی و ورزشی به دلیل بزرگی و سنگینی سینه ها
 • تیره شدن و ماندن جای سینه بند بر روی شانه ها
 • عدم خشنودی و شرمساری از بزرگی سینه ‌ها

سن مناسب برای عمل ماموپلاستی

این جراحی در همه سنین قابل اجراست اما پیشنهاد می شود این جراحی پس از کامل شدن رشد سینه ها صورت گیرد.

مهیاسازی جهت انجام عمل ماموپلاستی

قبل از این که تحت عمل قرار بگیرید، جراح پلاستیک شما موارد زیر را ملاحظه خواهد کرد

 • برآورد سابقه پزشکی و سلامت جسمانی
 • مشورت درباره خواسته های شما بعد از عمل ماموپلاستی
 • بررسی وضعیت و سایز پستان
 • عکس گرفتن از سینه ها جهت تکمیل پرونده پزشکی
 • شرح نوع بیهوشی مورد استفاده در عمل

پیش از عمل کاهش اندازه سینه ها بهتر است این کارها را انجام دهید

انجام دادن این کارها قبل از انجام عمل کوچک کردن سینه ضروری است. از این رو به این موارد توجه کنید.

 • کامل نمودن آزمایش های گوناگون
 • اخذ یک ماموگرام پایه
 • پیش از عمل و همچنین بعد از آن از کشیدن سیگار اجتناب نمایید.
 • از مصرف داروهای ضد التهابی، آسپرین و مکمل های گیاهی، جهت کنترل خونریزی در حین عمل جراحی پرهیز شود.

سفارش های بعد از عمل

در روز های نخستین پس از عمل از بلند کردن اجسام، زور زدن و خم شدن باید اجتناب نمود. چون امکان دارد باعث تشدید تورم و حتی خونریزی گردد. توصیه می شود تا چند هفته پس از عمل تا برطرف شدن تورم سینه بند مخصوص مورد استفاده قرار بگیرد. بخیه با گذشت ۷ تا ۱۴ روز طبق نظر جراح کم کم برداشته می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست