ژنیکوماستی آقایان

تغییر حالت سینه در مردان یک مشکل بزرگ محسوب می شود که سلامتی آن ها را به خطر می اندازد به بزرگی غیر عادی سینه در مردان ژنیکوماستی می گویند که منجر به کاهش اعتماد به نفس می گردد که بهتر است برای درمان آن از جراحی کمک گرفته شود. یکی از انواع عمل های زیبایی که در بعضی از مردان با توجه به اندازه سینه شان صورت می گیرد، جراحی کوچک کردن سینه آقایان نام دارد. در ادامه توضیحات مفصلی راجع به عمل ژنیکوماستی یا عمل کوچک کردن سینه مردان و هم چنین مراقبت های بعد از آن خواهیم داشت.

همان گونه که اطلاع دارید، در بدن خانم ها و آقایان، هورمون‌های تستسترون (هورمون جنسی آقا) و استروژن (هورمون جنسی خانم) در حجم گوناگونی وجود دارد. قاعدتا در زنان حجم هورمون استروژن و در مردان حجم هورمون تستسترون بیشتر است. ولی هنگامی که سطح یکی از این هورمون‌ها در بدن فرد به هر علتی تغییر یابد، اثرات مختلفی را می توانیم روی فرد شاهد باشیم.

چگونگی عمل ژنیکوماستی آقایان

برای مثال، هنگامی که در یک آقا، بنا به علل گوناگون مثل رسیدن به بلوغ جسمی یا بروز یک بیماری، سطح هورمون تستسترون تغییر نموده و حجم هورمون استروژن افزایش می یابد. در این شرایط احتمال آن که سینه‌ها در آقایان رشد نموده افزایش یافته و رفته رفته حالتی مشابه سینه زنان پیدا می کند. در ادامه شرح مفصلی را راجع به موارد زیر بیان می کنیم

 • دلایل بزرگ شدن سینه مردان چیست؟
 • علامت های بزرگ شدن سینه مردان کدام اند؟
 • شیوه های مرسوم کوچک کردن اندازه سینه در مردان

دلایل بزرگ شدن سینه مردان چیست؟

هر چند که علت اصلی تغییرات سینه در مردان تغییر هورمون‌ های آن محسوب می شود، ولی سایر موارد نیز می‌توانند در به وجود آمدن این مشکل اثرگذار باشند. بعضی از با اهمیت ترین مواردی که منجر به بوجود آمدن حس نیاز به انجام عمل ژنیکوماستی در مردان می‌ گردد، عبارت است از

دوران شیرخوارگی

نکته مهمی که باید به آن اشاره کنیم تقریبا نصفی از نوزادان پسری که پا به این جهان می گذارند، به ژنیکوماستی مبتلا هستند. علت این موضوع هم مصرف شیر مادر است. هر چند که جای هیچ نگرانی وجود ندارد، زیرا پس از چند هفته و با رشد نوزاد، اندام‌ ها با هورمون‌ های مردانه نیز بزرگ خواهند شد.

دوران بلوغ در مردان

از دیگر عللی که باعث بروز ژنیکوماستی در مردان می گردد، دوران بلوغ محسوب می شود. در این دوران، به علت نوسانات زیادی که در سطح هورمون های فرد به وجود می آید، احتمال بزرگ شدن اندازه سینه وجود دارد. ولی شبیه به شرایطی که در شیرخوارگی وجود دارد، نیست. این مشکل جسمی با گذشت زمان برطرف می شود و احتیاجی به انجام عمل کوچک کردن سینه وجود ندارد.

دوران بلوغ در مردان

تاثیر چاقی در ژنیکوماستی

مطابق با رویه بدن خانم ها، بالا رفتن وزن می‌تواند در افزایش اندازه سینه ‌ها اثرگذار باشد. با بروز این شرایط، اگر پزشک علت بزرگ شدن سینه را بالا رفتن وزن تشخیص بدهد، احتیاجی به طی کردن مراحل جراحی سینه در مردان وجود ندارد، زیرا با رعایت رژیم غذایی مناسب، این مشکل می تواند برطرف شود.

استفاده از الکل

مسئولیت تنظیم هورمون در بدن به عهده کبد است. استعمال بیش از حد الکل، می‌تواند برای کبد خطراتی را به همراه داشته باشد و باعث بروز بیماری سیروز گردد. هنگامی که کبد گرفتار مشکلی می شود، تنظیم هورمون بدن به درستی انجام نمی شود و در مردان باعث بالا رفتن میزان هورمون‌های استروژن خواهد شد.

سرطان در مردان و نحوه ژنیکوماستی

در میان سرطان‌ های مختلفی که امکان دارد در مردان بروز کند، سرطان بیضه و سرطان ریه باعث تغییر هورمون ‌ها در آن ها خواهد شد. حتی در افرادی که تومور خوش خیم و غیر سرطانی دارند، احتمال دارد تا اندازه سینه افزایش یابد.

سرطان در مردان و نحوه ژنیکوماستی

بعضی از مشخصات ژنیکوماستی

در افرادی که به نوع شدید ژنیکوماستی مبتلا هستند، وسعت سینه ها می تواند باعث شل شدگی و یا کشیدگی هاله قهوه ای رنگ اطراف سینه گردد. در صورت بروز چنین شرایطی، نوع و اندازه هاله با کمک جراحی بهتر می شود و از حجم پوست اضافه نیز کم خواهد شد.

 • به صورت موضعی در ناحیه مد نظر چربی تجمع پیدا می کند.
 • داشتن پوست اضافه
 • افزایش اندازه یکی از سینه ها و یا هر دو

علامت های بزرگ شدن سینه مردان کدام اند؟

تشخیص ژنیکوماستی در مردان امر دشوار محسوب می شود، زیرا همان گونه که پیش از این بیان شد یکی از علل بروز این پدیده در افراد، افزایش وزن است. در ادامه، بعضی از متداول ترین علامت های ژنیکوماستی در مردان را بیان می کنیم. با این حال تشخیص نهایی این که آیا فرد به جراحی کوچک کردن سینه احتیاج دارد یا نه، به عهده پزشک متخصص خواهد بود.

 • بالا رفتن اندازه سینه به طور غیر طبیعی نخستین علامت ژنیکوماستی است.
 • تغییرات خلقی یکی دیگر از علامت های ژنیکوماستی هست، زیرا نوسانات هورمون‌ ها باعث به وجود آمدن نوسان در خلق و خوی اشخاص می‌ گردد.
 • فرد در سینه هایش احساس درد دارد پس در نتیجه یکی از مشخصه های این بیماری همین مورد است. هر چند که در اکثر افراد این مسئله به عنوان یک علامت قابل استناد نیست.
 • ایجاد توده در پستان جزء علامت های بروز این بیماری است که در اکثر افراد در نوک سینه بروز می کند. این توده در بعضی موارد می‌تواند علامت سرطان نیز باشد. پس چنان چه احساس می‌ کنید توده ای در سینه‌ تان به وجود آمده، برای ادامه درمان می بایست به یک پزشک متخصص و حاذق مراجعه نمایید،
 • یکی از مسائلی است که به علت بالا رفتن سطح هورمون استروژن در مردان بروز می کند، تورم در نوک سینه مردان است.

علامت های بزرگ شدن سینه مردان کدام اند؟

عمل ژنیکوماستی چه مراحلی دارد؟

هنگامی که فرد به عنوان داوطلب برای جراحی ژنیکوماستی تشخیص داده شد و برنامه ی عمل او نیز چیده شد، پیش از انجام عمل می بایست یک عکس فوتوگرافیک از سینه فرد گرفته شود که این تصویر مربوط به پیش از جراحی است و تصاویر می بایست به روشی استاندارد و در زاویای به خصوصی گرفته شود. دلیل آن هم است که در موقع جراحی مایعات و داروهایی درون سینه تزریق می گردد که صورت طبیعی سینه فرد را مشخص می کند و در این فرآیند می توان تصاویر را به کار برد.

در بعضی از مواقع حین انجام جراحی احتیاج است تا به شرایط پیش از جراحی برگردد، که می توان این تصاویر را به کار برد بنابراین زاویه ها ودقیق بودن تصاویر برای جراح ژنیکوماستی با اهمیت است.

پس از آن که تصاویر و آزمایش های مربوطه حاضر شد، فرد برای آزمایش های پیش از عمل که آزمایشات خون هست فراخوانده می شود. پس از طی مراحل بالا پزشک متخصص برای عمل ژنیکوماستی برنامه ریزی می کند.

شیوه های طبیعی کوچک کردن اندازه سینه مردان یا عمل ژنیکوماستی

هر چند که برترین شیوه درمان ژنیکوماستی در مردان، جراحی کوچک کردن سینه یا عمل ژنیکوماستی است، ولی در بعضی موارد می‌توان این مشکل را به طور طبیعی و بدون آن که احتیاجی به جراحی سینه مردان باشد، درمان نمود. پس، چنان چه تمایل ندارید تا جراحی کوچک کردن سینه را انجام دهید، به دقت موارد زیر را مطالعه کنید

 • از استعمال الکل و داروهای حجم‌ دهنده غیرقانونی به جد پرهیز کنید.
 • استعمال دخانیات و سیگار را هر چه سریع قطع نمایید.
 • از استعمال خودسرانه موادی مثل ماری جوانا، هروئین، استروئید و متادون به جد پرهیز کنید.
 • به طور مرتب ورزش کرده و ورزش ‌های مربوط به قفسه سینه را حتما انجام دهید.
 • نسبت به عوارض داروهایی که استعمال می‌کنید، اطلاع داشته باشید.

شیوه های طبیعی کوچک کردن اندازه سینه مردان یا عمل ژنیکوماستی

شیوه های مرسوم کوچک کردن اندازه سینه در مردان

برای برطرف کردن این مشکل در آقایان شیوه های متفاوتی وجود دارد که بعضی از آن ها به طور طبیعی و بدون آن که احتیاج به عمل باشد، قابلیت به کارگیری دارند. برای آن که بدانید کدام یک از شیوه هایی که در ادامه ذکر خواهیم کرد برای شما کارایی دارد، به شرایط سلامتی و پیشرفت مشکل تان وابسته است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست