پروتز سینه

به عمل بازسازی سینه از روش افزایش حجم آن پروتز سینه (Breast prosthesis) گفته می شود که در حال حاضر از جمله پر طرفدارترین عمل های جراحی زیبایی در بین بانوان به حساب می آید. از عمل پروتز سینه در دو جایگاه استفاده می شود، برای ایجاد سینه های بزرگتر و حجیم تر و یا جهت جایگزینی بخشی از حجم سینه در زمان شیردهی، حاملگی، کاهش وزن و یا بیماری های مختلفی از جمله سرطان. در طی این عمل جراحی، پروتز توسط جراح در زیر بافت سینه و یا ماهیچه های سینه قرار می گیرد. البته محل دقیق قرار دادن پروتز به نظر خود شخص و جراح پلاستیک بستگی دارد. اما به صورت کلی دو نوع پروتز وجود دارد: یک نوع پروتز زیر غده ای که بر روی عضله جداره قفسه سینه و در زیر بافت غدد پستان قرار می گیرد. نوع دوم پروتز زیر عضله ای که در زیر عضله جداره قفسه سینه و بر روی قفسه سینه قرار می گیرد.

 

انواع مدل پروتز سینه بر اساس میزان برجستگی آن چیست؟

پروتز بر مبنای میزان برجستگی که دارد به سه دسته تقسیم می شود:

 • پروتز با برجستگی کم
 • پروتز با برجستگی زیاد
 • پروتز با برجستگی خیلی زیاد

بنابر شرایط متقاضی عمل زیبایی و صلاحدید پزشک، هر یک از پروتزهایی که در قسمت بالا عنوان شد مورد استفاده قرار می گیرد. احتمال دارد که پروتز سینه بعد از طول درمانِ بیماریِ سرطان و یا در طی روند درمانی مورد استفاده قرار گیرد یا اینکه هر یک از انواع پروتز می تواند برای زیبایی و بازسازی فرم سینه مورد استفاده قرار بگیرد.

بهترین دکتر پروتز سینه

معمولا افراد در مورد انتخاب بهترین پزشک و جراح دچار سردرگمی می شوند. افراد برای انجام جراحی هر کدام از اندام بدن، به پزشک متخصص همان اندام مراجعه می کنند. هرچند انجام دادن این کار اصلا اصولی نبوده و ممکن است مشکلاتی را برای فرد به همراه داشته باشد. از آنجایی که اندام سینه از جمله مهم ترین اندام در بدن زنان بوده، بنابراین برای انجام هر گونه عمل زیبایی در مورد سینه باید به پزشک متخصص سینه مراجعه کرد. البته عمل های سینه متفاوت بوده و هر یک از این عمل ها با تکنیک و روش های خاصی انجام می شود.

 

 

انقباض کپسول پروتز سینه بعد از عمل جراحی چیست؟

با قرار دادن پروتز سینه، بدن با ایجاد یک لایه نازکی از زخم نسبت به پروتز واکنش نشان می دهد. البته ممکن است در برخی از موارد زخم ضخیم و سفت شده و در اطراف بافت کشیده شود. در اصل این جمع شدن و سپس انقباض کپسول، انعطاف پذیری پوست بدن را کم می کند. در این حالت سینه ای که بر روی آن عمل پروتز انجام شده، سفت و محکم می شود.

پروتز مدل سینه اشکی چیست؟

یکی از مدل های پروتز بر اساس شکل و فرمی که دارد، پروتز قطره اشکی است. در این مدل پروتز قسمت بالای آن کم حجم تر از قسمت پایینی است. اغلب از این مدل پروتز در بازسازی فرم سینه متقاضیانی استفاده می شود که بخشی از سینه آن ها بر اثر بیماری های مختلفی برداشته شده است. در این بیماران می توان با قرار دادن این مدل پروتز سینه، شکل طبیعی تری را به فرم سینه بیمار بخشید. در اکثر عمل های جراحی از پروتزهای سینه قطره اشکی استفاده می شود، چراکه فرم طبیعی تری را به سینه متقاضی می دهد.

 

قیمت پروتز سینه در تهران

برای اینکه فردی از نوع عمل جراحی و نتیجه حاصل از عمل خود رضایت کامل داشته باشد، باید یک سری از موارد را در نظر بگیرد. از جمله این موارد می توان به نوع پروتز و برند آن، انتظارات فرد از نتیجه عمل، میزان بودجه ای که برای عمل باید پرداخت کند. همچنین انتخاب پزشک متخصص نیز می تواند بر روی قیمت عمل پروتز بیمار اثر گذار باشد. همچنین از دیگر مواردی که می تواند بر روی هزینه و قیمت پروتز بیمار اثر گذار باشد، شامل هزینه جراحی و هزینه بیمارستان، هزینه دارو، هزینه لباس در حین عمل جراحی، هزینه دارو، هزینه آزمایش و دیگر هزینه های عمل همگی بر روی هزینه نهایی جراحی پروتز سینه اثرگذار است. البته بیمار باید در زمان عمل جراحی با پزشک معالج خود در مورد سایر هزینه های عمل جراحی که امکان دارد ایجاد شود نیز صحبت کند. هزینه ای که پزشک متخصص بابت جراحی دریافت می کند نیز، به میزان تجربه و مهارت پزشک مربوط است.

روش انجام عمل پروتز سینه

عمل پروتز سینه به دو روش انجام می شود. روش اول عمل پروتز بر روی عضله و روش دوم عمل پروتز زیر عضله سینه. به هر حال برای انجام هر یک از عمل های پروتز سینه باید یک برش کوچک بر روی پوست ایجاد کرد. این برش می تواند در مکان های مختلفی ایجاد شود که به تکنیک و مهارت جراح، اندازه و شکل سینه در حین عمل جراحی مرتبط است. انواع برش ها شامل این موارد است:

 • برش در زیر هاله نوک سینه
 • برش در زیر سینه
 • برش در زیر بغل
 • برش بالای شکم

بعد از اینکه برش بر روی پوست ایجاد شد، پروتز درون سینه قرار داده می شود. البته بسته به اینکه شکل اولیه سینه به چه صورت باشد، می توان پروتز را زیر پوست و در بافت نرم سینه و یا اینکه در پشت بافت ماهیچه سینه قرار داد. در مورد بانوانی که فرم سینه آن ها کوچک بوده، اغلب پروتز را در پشت عضلات سینه قرار می دهند. به دلیل اینکه اگر پروتز را در زیر پوست سینه قرار دهند امکان دارد، لبه های پروتز از زیر پوست مشخص شود. البته در برخی از موارد می توان به تزریق چربی، تا حدی به سینه حجم داد تا فرم دهی توسط پروتز سینه بهتر انجام شود.

اما در مورد خانم هایی که بافت سینه آن ها به اندازه کافی است و تنها دچار افتادگی سینه شده اند، می توان پروتز را بر روی ماهیچه های سینه و در زیر پوست و بافت سینه قرار داد. این عمل کمک می کند تا بافت افتاده سینه بهتر فرم بگیرد. البته در برخی از موارد نیز نیاز است که جراحی لیفت سینه نیز علاوه بر پروتز سینه، در سینه هایی که فرم افتاده ای دارند، انجام شود. در این مواقع قرارگیری پروتز و جایگاه آن، بعد از معاینه جراح پلاستیک انجام می شود.

نکته دیگر اینکه سایز سینه ممکن است بعد از انجام عمل پروتز سینه، بسته به اینکه سلیقه فرد به چه صورت است انجام می شود. البته باید در همه شرایط تمام اصول زیبا شناسی مد نظر قرار گیرد. به طور مثال بهترین حالت این است که اندازه دور سینه با اندازه دور باسن هماهنگ باشد. در این حالت بدن در بهترین حالت و فرم خود ظاهر می شود. نکته دیگری که باید به آن دقت گردد، شیردهی سینه است. جراحی های زیبایی سینه اصولا بعد از آخرین دوره بارداری و یا شیردهی انجام می شود. هر چند پروتز به بافت های خونی و مجاری سینه هیچ گونه آسیبی وارد نمی کند. بنابراین می توان بعد از یک سال عمل پروتز، مجددا دوره بارداری و شیر دادن را شروع کرد.

جنس پروتز سینه

بر حسب شرایط بیمار و نوع جراحی، پزشک جراح می تواند از میان تمامی پروتزهای سینه یک نوع را انتخاب کند. در حال حاضر، انواع پروتز سینه بر اساس نوع و ماده ای که در ساخت پروتز به کار برده شده است به دسته های زیر تقسیم بندی می شود:

پروتز سیلیکونی

این مدل از پروتزها توسط ژل سیلیکون پر شده که شباهت بسیاری به بافت طبیعی سینه دارد. البته باید این نکته را مد نظر قرار داد که برای قرار دادن این مدل پروتز در بدن، باید یک برش بزرگتری بر روی سینه انجام شود. به علاوه این مدل از پروتز سینه نسبت به دیگر پروتزها از قیمت بالاتری برخودار است. از دیگر مزیت های پروتز سیلیکونی این است که در صورت پارگی، خالی نشده و در بدن فرد باقی می ماند. هر چند این فرآیند به ندرت اتفاق می افتد، اما برای جلوگیری از این مشکل می تواند هر چند وقت یکبار توسط پزشک متخصص ویزیت شد. این مدل از پروتز سینه برای افراد زیر ۲۲ سال سن اصلا توصیه نمی شود.

پروتز سالینی و یا آب نمکی

این مدل از پروتز از آب نمک استریل شده تشکیل شده است که نسبت به سایر پروتزها سفت تر است. از جمله مزیت های پروتز آب نمکی، این بوده که در صورت پارگی مایع درون آن خارج شده و جذب بدن می شود. به همین خاطر هیچ گونه مشکلی برای بدن ایجاد نمی کند. نکته جالب در مورد این مدل پروتز سینه این است که هرگز برای جوانان زیر ۱۸ سال انجام نمی شود. از مزایایی که می توان برای این دسته از پروتزهای سینه برشمرد این بوده که برای قرار دادن آن در بافت سینه نیازی به برش زیادی نیست. نسبت به دیگر پروتزها چندان به بازدید پزشک نیازی نیست. البته در کنار مزیت هایی که برای این مدل پروتز نام برده شد، معایبی نیز به همراه خود دارد. از جمله معایب پروتز سینه آب نمکی این است که شکل طبیعی سینه را تغییر داده و شکل آن را به صورت غیر طبیعی نشان می دهد. همچنین احتمال خالی شدن آن به صورت خود به خود نیز وجود دارد.

پروتز سینه ثابت

این مدل پروتز های سینه به دلیل اینکه شکل ثابتی دارند و در صورت پاره شدن شکل ظاهری خود را از دست نمی دهند، از استقبال بالایی در بین افراد برخوردار است. از آنجایی که این مدل پروتز سینه ها شباهت بسیاری به پاستیل داشته، به آن پروتز پاستیلی نیز می گویند. از نظر شکل ظاهری این مدل از پروتزهای سینه در بدن به صورت گرد نبوده و بیشتر مخروطی شکل است. بیشترین برجستگی این پروتزهای سینه در قسمت پایینی سینه بوده و در قسمت بالایی از ضخامت و برجستگی آن کم می شود. این فرم و شکل گیری به صورت مخروطی در سینه ایجاد می شود.

مراقبت های قبل از عمل پروتز سینه

این نوع عمل با بی هوشی کامل انجام می شود. بنابراین بهتر است قبل از عمل جراحی، در صورتی که به بیماری خاصی مبتلا بوده و یا در صورت مصرف داروی خاصی، باید با جراح خود مشورت کرد. در حدود یک ماه قبل از عمل جراحی، مصرف هر گونه دخانیات و الکل ممنوع است. همچنین باید در حدود یک یا دو هفته پیش از عمل جراحی، از مصرف هر گونه قرص های ضد انعقاد خون همچون آسپرین جلوگیری کرد.

از دیگر نکاتی که باید قبل از عمل جراحی به آن دقت داشت، این است که باید قبل از عمل جراحی استحمام کنید. حتما صبح روز جراحی ناشتا باشید. کارت شناسایی، همه مدارک پزشکی و نتایج آزمایشگاهی خود را به همراه داشته باشید. به علاوه هر گونه گِن و یا سوتین طبی که سایز آن را پزشک پیش از جراحی تعیین کرده، همراه خود داشته باشید.

مراقبت‌ های پس از عمل پروتز سینه

پروتز، از نوع عمل های جراحی زیبایی کم ریسک است که درد چندانی ندارد. در عین حال دوره نقاهت آن نیز کوتاه است. اما می توان با رعایت نکات زیر درد و تورمی که بعد از عمل جراحی ایجاد می شود را رفع کرد.

 • از آنجایی که درد عمل جراحی چندان زیاد نیست، بنابراین مسکن قوی تجویز نمی شود.
 • ورم و التهابی که در اطراف سینه به وجود می آید، کاملا طبیعی است. برای تسکین درد در این ناحیه می توان از کمپرس های آب سرد و یا گرم استفاده کرد. البته باید این نکته را مد نظر قرار دهید که پوست سینه به صورت موقت دچار بی حسی می شود. پس نباید از یخ و یا کمپرس خیلی داغ برای تسکین درد استفاده کنید. می توان در روزهای ابتدایی جراحی از آب شیر برای تهیه کمپرس آب سرد استفاده کرد. البته بعد از چند روز می توان از کمپرس گرم با آب زیر ۴۰ درجه سانتیگراد نیز استفاده کرد.
 • به مدت دو هفته استفاده از نمک را کم کنید. در مقابل مصرف آب و مایعات، میوه از جمله آناناس، سبزیجات، ماهی و میگو را افزایش دهید.
 • بعد از دو الی سه روز می توانید فعالیت های روزانه خود را آغاز کنید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که تا دو ماه نباید هیچ گونه فعالیت ورزشی و سنگین انجام دهید. حتی از انجام رانندگی که در طی آن دست ها به سینه فشار وارد می کند نیز خودداری کنید.
 • بخیه هایی که برای عمل جراحی استفاده می شود، جذبی بوده و نیازی به کشیدن آن بعد از عمل جراحی نیست.
 • سعی کنید همیشه از سوتین طبی استفاده کنید. فعالیت های ورزشی همچون نرمش و حرکت دست ها به کاهش اسپاسم عضلانی و رفع ورم بعد ازعمل کمک می کند.
 • بعد از دو الی سه روز شروع به فعالیت کرده و راه بروید. از استراحت مطلق پرهیز کنید.
 • سعی کنید چند هفته بعد از عمل، ماساژ دادن سینه به پخش شدن بافت های سینه در اطراف پروتز سینه کمک می کند. به علاوه این کار از فیبروز و به هم چسبیدن کلاژن و بافت سینه جلوگیری می کند.

آیا پروتز سینه و شیردهی  با یکدیگر تداخلی دارند؟

اغلب افرادی که این عمل را انجام می دهند، فکر می کنند که با قرار دادن پروتز در سینه های خود، قادر به شیردادن نیستند. این تصور کاملا غلطی بوده و شیردهی و پروتز سینه هیچ گونه ارتباطی با یکدیگر ندارند. با توجه به اینکه پروتز در بافت سینه قرار داده می شود، امکان شیردهی بعد از انجام عمل جراحی وجود دارد. البته گاهی اوقات دیده می شود که بافت سینه بسیارکوچک بوده و نیاز به انجام پروتز سینه بر روی آن وجود دارد. گاهی کم بودن بافت سینه باعث کم شدن حجم شیر مادر می شود. بنابراین کم بودن حجم شیر مادر هیچ گونه ارتباطی به عمل پروتز سینه ندارد.

البته این نکته را باید در نظر گرفت که نوع برش در عمل پروتز سینه ارتباط مستقیمی با قدرت شیردهی دارد. هر چقدر این برش از هاله سینه دورتر باشد، امکان شیردهی به طور قطعی وجود دارد. چنانچه برش سینه در دور هاله سینه ایجاد شود، احتمال قطع شدن چند مجرای شیردهی وجود دارد. در صورتی که محل قرارگیری پروتز سینه در بین بافت و عضلات سینه باشد، احتمال آسیب به بافت شیردهی وجود دارد.

مزایای انجام عمل پروتز سینه

اندام سینه از جمله مهمترین اندام بدن خانم ها بوده که در ظاهر و زیبایی آن ها تاثیر بسیاری دارد. شکل و فرم زیبای سینه در زیبایی لباس و لذت جنسی با همسر و اعتماد به نفس خانم ها بسیار مهم است. در صورت هر گونه اختلال در زیبایی فرم سینه، اعتماد به نفس خانم ها را دچار اختلال می کند. بنابراین عمل پروتز سینه، از جمله بهترین راه های درمانی بوده که افراد می توانند از آن استفاده کنند. با انجام چنین عملی می توان سینه های بزرگ را کوچک و سینه های کوچک را بزرگ کرد و حتی سینه های شل و بی حالت را فرم داد. از طریق چنین عملی می توان اعتماد به نفس از دست رفته بانوان را به آنها بازگرداند و تاثیر زیادی در روحیه آن ها گذاشت. حتی در بیشتر موارد بانوان در اثر بیماری های مختلفی همچون سرطان، مجبور به تخلیه سینه خود می شوند که در این حالت می توان با پروتز زیبایی این اندام را دوباره بازسازی کرد. از این نوع عمل زیبایی در بانوانی که دچار افزایش وزن زیاد و یا کاهش وزن شده اند نیز می توان استفاده کرد.

 

نتیجه گیری پروتز سینه

با توجه به مطالبی که در این مقاله عنوان شد جراحی پروتز سینه روشی برای رفع افتادگی سینه محسوب نمی شود. افرادی که می خواهند علاوه بر خوش فرم کردن فرم سینه، افتادگی سینه خود را برطرف کنند، باید عمل لیفت سینه انجام دهند. در مورد عمل پروتز سینه باید این نکته را مد نظر قرار داد که این نوع عمل زیبایی باید با توجه به صلاحدید پزشک و سلیقه فردی انجام شود. البته این نکته را باید در نظر داشت این نوع عمل زیبایی مناسب افرادی است که سینه های کوچکی دارند و می خواهند سینه بزرگتری داشته باشند. یا اینکه افرادی که در سینه های خود دچار عدم تقارن و اختلاف سایز هستند. همچنین افرادی که بر اثر شیردهی و یا لاغر شدن سینه های کوچک و شلی دارند نیز می توانند از این نوع عمل استفاده کنند. این نوع عمل برای تمامی افرادی که سن آن ها بالای ۱۸ سال بوده قابل انجام است. حتی می توان از این نوع عمل زیبایی در سنین بالا و بعد از یائسگی استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست