تزریق چربی به صورت

صورت زیبا و جوان از گذشته های دور مورد توجه مردم بوده، زیرا صورت نخستین قسمت از بدن است که در معرض دید افراد است. از نشانه های پیری می توان به کاهش حجم صورت و دیگر بافت های بدن اشاره کرد. با بالا رفتن سن به آهستگی بالشتک های چربی که در نواحی گوناگون بدن قرار دارند، از دست می روند و موجب استخوانی شدن اندام ها و عمیق شدن خطوط و چین و چروک ها می گردند. تکنیک های مختلفی جهت ترمیم حجم از دست رفته، برطرف شدن چین و چروک ها و در مجموع جوانسازی پوست وجود دارد. یکی از روش های زیباسازی و جواسازی صورت، تزریق چربی جهت از بین بردن چین و چروک و شکل دهی به لب ها و گونه ها و دیگر نواحی صورت است. در سال ۱۳۹۷، بر روی بیش از ۷۰ هزار نفر تزریق چربی انجام شد که بیشتر از ۹۰ درصد آن ها از نتایج ایجاد شده رضایت داشتند.زمان بازیابی و بهبودی تزریق چربی ۱ هفته به طول می انجامد و همه عوارض و ناراحتی های که احتمال می رود ایجاد شود، با گذشت دو هفته برطرف می گردند.

تزریق چربی به صورت

ماهیت تزریق چربی

در روش تزریق چربی، از چربی به عنوان یک فیلر بهره گیری می شود. با تزریق فیلر یا حجم دهنده پوستی به لایه پوست، باعث حجم دهی و جوان شدن آن می شوند. فیلر ها دارای گونه های مختلفی هستند که در ایران به نام تزریق ژل معروفند، ولی باید بدانید که ژل ها تنها یکی از گونه های فیلر بوده و تزریق چربی هم در گونه فیلرها قرار دارد. در این روش در واقع از پربی های خود بدن استفاده شده و به همین دلیل تاثیر بهتر و پایدارتری دارد و ساختار بدن عکس العمل بدی به چربی های تزریقی نشان نمی دهند. افزون بر آن در صورت رعایت اصول درمانی، این روش عوارض بسیار کمی دارد.

چه زمانی تزریق چربی انجام دهیم؟

بهتر است اگر قصد دارید چربی به صورت خود تزریق کنید، با زمان انجام دادن آن آشنا باشید. چراکه در صورت آگاهی نداشتن از زمان آن ممکن است که به پوست خود آسیب بزنید.

 • در صورتی که قسمت هایی از صورت شما گرفتار گودی و کاهش حجم شده باشد.
 • در صورتی که تمایل به ماندگاری بیشتر روش جوانسازی نسبت به فیلرها یا ژل های موقت دارید.
 • در صورتی که تصمیم دارید قوس های سطحی (کانتور)بدن و صورت خود را بهتر کنید و جای اسکار و زخم را رفع نمایید و دست ها یا صورت خود را جوانسازی کنید.
 • در صورتی که تمایل دارید سینه های خود را متناسب نمایید و انحنا یا کانتور سینه های خود را رفع کنید. تزریق چربی را به منظور طبیعی نمودن نتایج ایمپلنت پستانی مورد استفاده قرار می دهند.

مزایای تزریق چربی

اگر به دنبال انجام دادن تزریق چربی به صورت خود هستید، بهتر است که قبل از انجام دادن آن، با مزایای آن آشنا شوید.

 • در این روش از جوانسازی از چربی های بدن خودتان استفاده می گردد. بنابراین احتمال بروز عکس العمل های آلرژیک به ماده‌ی خارجی کاهش پیدا می کند.
 • نتایج ایجاد شده در تزریق چربی، علاوه بر ماندگاری و طبیعی جلوه نمودن، از اطمینان زیادی برخوردار است.
 • روش جوانسازی پوست به وسیله تزریق چربی، روشی کم تهاجمی و اثربخش است.

آیا شما برای انجام تزریق چربی کاندید مناسبی هستید؟

تزریق چربی برای این انجام می شود که نواحی مختلف بدن که با کاهش حجم روبه رو شده اند را با چربی پر نمایند. متداول ترین بخش هایی که تزریق چربی انجام می شود شامل ، صورت (شامل لب‌ها)، پشت دست ها، افزایش حجم به سینه ها و باسن، افتادگی ‌های پوستی (بعد از لیپوساکشن یا زخم شدن) است. جهت انجام این موارد می بایست در بدن شما به حدی چربی وجود داشته باشد تا قادر به انتقال چربی از قسمتی به قسمت دیگر باشیم.

چه کسانی برای تزریق چربی کاندیدای مناسبی هستند؟

 • کسانی که دچار بیماری های سیستم گردش خون نیستند.
 • از نظر سلامت جسمانی و عمومی در وضعیت خوبی به سر می برند.
 • خواسته های معقول و واقع گرایانه و همچنین روحیه مثبتی دارند.

تزریق چربی صورت

تزریق چربی به صورت با هدف برطرف نمودن چین و چروک های آن همچون خط خنده، خط اخم، خط های روی پیشانی یا خط های پنجه کلاغی اطراف چشم انجام می گردد که بسیار مناسب و موثر است. در این روش معمولا چربی از شکم، ران یا دیگر نواحی بدن شما با استفاده از روش خارج گشته و بعد از مهیاسازی به بخش های در نظر گرفته شده تزریق می گردد. گودی هایی که با افزایش سن ایجاد شده یا فرورفتگی های ناشی از جوش و آکنه به راحتی با این روش درمان می شود. برطرف نمودن عقب رفتگی چانه، افزایش حجم لب ‌ها، کانتور خط فک و موارد مشابه این نیز با تزریق چربی ترمیم می شوند.

تزریق چربی چند مرحله دارد؟

در این روش از جوانسازی پوست، نخست چربی از بخش های گوناگون بدن با استفاده از روش لیپوساکشن خارج می شود. چربی خارج شده استریل و خالص سازی شده و آن گاه به وسیله سرنگ های مخصوصی به قسمت مورد نظر تزریق می گردد. بنابراین می توان گفت مراحل تزریق چربی به سه رده۱. خارج سازی چربی، ۲. خالص سازی و جابه جایی، ۳. جایگذاری نمودن، تقسیم می شود که در ادامه به توضیح آن می پردازیم:

 خارج سازی چربی

قبل از آغاز کار، جراح با مشورت با شما، نقاط خارج سازی چربی را معین می کند و با بهره گیری از داروی بی حسی موضعی، بخش خارج سازی را بی حس می نماید. آن گاه در آن نقطه بریدگی کوچکی ایجاد نموده و به وسیله دستگاه لیپوساکشن، مقدار چربی مورد نظر را خارج می کند.

 خالص‌سازی و جابه جایی

چربی خارج شده در دستگاه سانتریفوژ قرار می‌گیرد. این دستگاه با توجه به داشتن قابلیت گریز از مرکز، موجب تفکیک ناخالصی های موجود در چربی استخراج شده می گردد. چربی مهیا شده را در سرنگ های کوچک ویژه ای قرار داده و جهت انجام مرحله بعد که جایگذاری است، آماده می گردد.

 خالص‌سازی و جابه جایی

جایگذاری نمودن

در مرحله اخر بخش های مد نظر به منظور تزریق چربی آماده می شوند. جراح یا متخصص پوست سرنگ آماده شده را قسمت های مد نظر وارد می‌ نماید. در این مرحله‌ امکان دارد از روش های جراحی گوناگونی استفاده شود. بیشتر سوزن چند مرتبه به پوست وارد و از آن خارج گشته و در هر مرتبه مقدار کمی چربی تزریق می گردد. در هر مرتبه از تزریق، خطی از چربی در لایه‌ های تحتانی پوست قرار گرفته تا شبکه‌ ای از این خطوط در لایه‌ مد نظر شکل بگیرد.

این پروسه چندین مرتبه از سر گرفته می شود تا به نتایج دلپسند و حجم مطلوب برسیم. گاهی وقت ها جراح برای دستیابی به کانتور مورد نظر، پس از تزریق قسمت تحت درمان را ماساژ می‌دهد. بعضی از جراحان نیز روش های جایگذاری مختلفی دارند و نقطه مورد درمان را ماساژ نمی دهند. این موارد بسته به جراح شما متفاوت است و این به معنای برتری یکی بر دیگری نیست. احتمال دارد پس از خاتمه کار، بر بخش هایی که تزریق چربی انجام شده، پانسمان قرار دهند.

هزینه تزریق چربی

در مجموع می توان گفت تزریق چربی از تزریق ژل سخت تر است. به خاطر این که خارج سازی و آماده نمودن چربی از جمله مراحلی هستند که به تخصص بالا و صرف زمان بیشتر نیاز دارند. ماندگاری و اثربخشی تزریق چربی به مقدار زیادی به تکنیک های جراحی و مهارت جراح بستگی دارد. کاملا روشن است که هر چقدر جراح متبحرتر باشد، هزینه تزریق چربی نیز بیشتر می شود.

در کشورهای اروپایی، آمریکا و استرالیا به صورت میانگین می توان گفت این روش ۴۰۰۰ دلار هزینه دارد. در ایران نیز هزینه تزریق چربی حدود ۳ تا ۵ میلیون تومان است. در صورتی که با قیمت های پایینی برخورد کردید، بدانید که یکی از موارد زیر رعایت نمی شود

 • کلینیک مجوزهای معتبر و رسمی را دریافت نکرده است.
 • جراح در زمینه تزریق چربی سابقه و تجربه کافی را ندارد.
 • دستگاه‌ها و مواد مصرفی به کار برده شده در تزریق چربی از کیفیت لازم برخوردار نیستند

هزینه تزریق چربی

جای اسکار یا زخم پس از عمل چگونه خواهد بود؟

تزریق چربی روشی است که سبب بروز زخم یا اسکار نمی گردد؛ اما در مرحله خارج سازی چربی، شکاف کوچکی جهت انجام ایجاد می‌شود که امکان دارد سبب اسکار گردد.

شکافی که برای لیپوساکشن زده می‌شود، خیلی کوچک بوده و در قسمتی ایجاد می گردد که قابل رویت نباشد.

این که جای زخم یا اسکار باقی بماند، بیشتر به مهارت جراح و خصوصیات ژنتیکی بدن خودتان بستگی      دارد.بعضی از اشخاص مستعد وقوع اسکار زخم‌های کلوئیدی هستند.

اغلب اسکارهای به وجود آمده از لیپوساکشن با گذشت زمان کمرنگ تر شده و دیگر قابل رویت نخواهند بود.

در تکنیک لیپوساکشن، جهت استخراج چربی میله ‌ای فلزی به نام کانولا مورد استفاده قرار می گیرد. بعضی از این میله ها ضخیم تر بوده و در نتیجه به برش بیشتری برای وارد شدن به چربی نیاز دارند. به این ترتیب وقوع اسکارهای بزرگ تر محتمل است. میله های بزرگ (کانولا) در مراکزی که از دستگاه های قدمی استفاده می کنند، دیده می شود. اسکار های ایجاد شده پس از لیپوساکشن به دو صورت رویت می گردند: یکی اسکار حقیقی و دیگری اسکاری که به علت تغییر رنگ پوست اتفاق می افتد. این تغییر رنگ قادر خواهد بود سبب تیرگی (هایپر پیگمنتیشن) یا روشن شدن (هیپو پیگمنتیشن) پوست گردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست