بلفاروپلاستی

یکی از جراحی های زیبایی که طرفداران بسیاری در ایران دارد، بلفاروپلاستی به شمار می آید، که به منظور زیباتر شدن پلک ها و اطراف پلک ها انجام می شود. این عمل بسیار سریع در بین ایرانیان محبوب گشت و در حال حاضر می بینیم که بسیاری از خانم های ایرانی برای انجام عمل بلفاروپلاستی به متخصصان زیبایی مراجعه می کنند.

عمل بلفاروپلاستی (blepharoplasty) یا جراحی زیبایی پلک، در بین جراحی های زیبایی در رتبه دوم قرار دارد. رتبه اول جراحی های زیبایی جراحی بینی محسوب می شود که در ایران متداول گشته است. امکان دارد پلک های بالا یا پایین چشمتان در اثر پیری یا به خاطر ارثی حالت افتادگی، ضعیفی یا شل شدگی داشته باشد همچنین امکان دارد ابروهای شما در اثر همان همان فرآیند، شل یا آویزان و افتاده باشد که این فرایند افتادگی پلک نام دارد.

بلفاروپلاستی

با انجام عمل جراحی بلفاروپلاستی که بین ۱ تا ۳ ساعت طول می کشد، می توانید حالت افتاده و غیر طبیعی چشم ها و افتادگی پلک هایتان را درمان نموده و چشمانی زیبا، جذاب و جوان داشته باشید. در این عمل افتادگی پلک های بالا و پف زیر چشم به طور کامل ترمیم می شوند.

بیشتر وقت ها به جراحی بلفاروپلاستی به دید یک عمل زیبایی نگاه می کنند، در صورتی که باید بدانید در حوزه درمانی نیز، بلفاروپلاستی می‌تواند میدان دید افرادی که دچار افتادگی پلک شده و بیناییشان کم شده را با برطرف نمودن افتادگی های شدید پلک بهبود دهد.

می توان در یک جلسه جراحی هم پلک های بالا و هم پایین را به طور همزمان جراحی کرد و هم می توان هر کدام را در یک جلسه جراحی نمود. اکثر اشخاص ترجیح می دهند پلک های بالا و پایین چشمشان در یک جلسه جراحی شود.

جراحی پلک برای در چه مواردی توصیه می شود؟

پیری یا چین و چروک ایجاد شده روی پوست که باعث می شود در کناره طبیعی پلک بالا اختلال ایجاد شود که بعضی وقت ها موجب آسیب دیدگی می گردد.

کیسه های زیر چشم

پایین آوردن پلک ها

پوست و چین و چروک های ایجاد شده در پلک پایین

پوست و چین و چروک های ایجاد شده در پلک پایین

چشم ها چه تاثیری بر روی ظاهر فرد می گذارد؟

از دید زیباشناسانان، چشم ها مهمترین اجزاء صورت هستند. چشم ها نشانگر سن فرد و انعکاس دهنده وضعیت هیجانی و خلقی او هستند. متاسفانه نشانه های پیری قبل از هر جایی اول در چشم ها و پلک ها پدیدار می گردد. به صورت طبیعی در قسمت بالا و پایین کره چشم کیسه هایی قرار دارند که دربرگیرنده چربی هستند. پرده ای نسبتا محکم این کیسه های چربی را در جایگاه خود به صورت ثابت نگه داشته و از بیرون زدگی آن ها جلوگیری می کند. روی این پرده را عضله پلک و روی عضله را پوست پلک پوشانده است. با بالا رفتن سن، پرده مذکور ضعیف شده و دیگر توان پیشگیری از بیرون زدگی کیسه های چربی را ندارد و از سوی دیگر ویژگی ارتجاعی پوست نیز کمتر می گردد و به این ترتیب چین و چروک های سطحی به آرامی ظاهر گشته و پوست پلک و عضلات آن حالت افتاده پیدا می کنند و کیسه های چربی به شکل برجستگی های ورم کرده خود را نشان می دهند.

چشم ها چه تاثیری بر روی ظاهر فرد می گذارد؟

با این وجود، پف پلک ها همیشه به دلیل افزایش سن نیست، بلکه در مواردی پف پلک ها یکی از علامت های بیماری های متابولیکی مانند کم کاری یا پرکاری تیروئید است. کاملا روشن است در این شرایط، به جای ترمیم پف پلک با عمل زیبایی پلک، می بایست بیماری متابولیکی تحت درمان قرار بگیرد. اثرگذاری بالا رفتن سن بر روی پلک بالا و پایین کمی با هم تفاوت دارد؛ در پلک بالا این اثرگذاری بیشتربه صورت افزایش تدریجی میزان پوست پلک خود را نشان می دهد .

در برخی موارد افزایش پوست به حدی زیاداست که میدان دید فرد را کاهش می دهد. اما نشانه بالا رفتن سن در پلک پایین به صورت پف پلک و بیرون زدگی کیسه های چربی به وقوع می پیوندد. اگرچه از روند پیری به طور کامل پیشگیری کرد، ولی با رعایت برخی مسائل می توان تسریع بروز نشانه های پیری بر روی پلک ها را به تعویق انداخت.

به این منظور رعایت موارد زیر می تواند جهت داشتن پلک زیبا به شما کمک کند

 • عدم استرس و داشتن زندگی باطراوت
 • بهره گیری از عینک آفتابی
 • بهره مندی از تغذیه مناسب
 • بهره گیری از لوازم آرایشی مطلوب و باکیفیت

عمل جراحی بلفاروپلاستی

عمل جراحی پلاستیک پلک ها که با نام بلفاروپلاستی شناخته می شود، به منظور حذف پف پلک ها، ترمیم افتادگی پلک ها و حذف پوست اضافی آن ها صورت می گیرد. اگر چه که امکان دارد برخی از چین و چروک های سطحی پوست نیز کمتر شود. برخی از افراد دارای گودی و تیرگی دور چشم هستند که برایشان ناخوشایند است. ذکر این نکته لازم است که این عمل گودی و تیرگی دور چشم رفع نمی گردد. بلکه این عمل جهت زیبایی دو چندان پلک و چشم صورت می گیرد که گاهی اوقات وضعیت بینایی فرد را نیز بهبود می بخشد. در صورتی که چین و چروک پلک بالا زیاد باشد چوست اضافی بر روی مژه ها قرار می گیرد و میدان دید محیطی شخص را کاهش می دهد. این کاهش میدان دید در هنگام مطالعه یا رانندگی اسباب مزاحمت را برای فرد ایجاد می کند. مبرهن است که عمل زیبایی بلفاروپلاستی در این گونه موارد نه تنها وضعیت چشم ها و پلک های فرد را زیباتر می نماید، بلکه محدودیت میدان دید او را نیز رفع می کند.

آیا برای انجام جراحی بلفاروپلاستی باید بستری شویم؟

یکی از سوالات پرتکراری که در مورد جراحی بلفاروپلاستی بسیار دیده می شود، این است که آیا جهت انجام عمل بلفاروپلاستی باید بستری شویم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم: خیر انجام این جراحی به صورت سرپایی است و شما فقط با یک شب استراحت پس از عمل در بیمارستان، این عمل زیبایی را انجام می دهید. در حال حاضر عمل بلفاروپلاستی برعکس زمان گذشته با لیزر انجام می گردد. بنابراین به هیچ نوع بخیه ای نیز نیاز نیست و اگر نیاز باشد بخیه های بسیار کوچکی زده می شود که لازم نیست بستری شوید. جای این بخیه ها معمولا با مالیدن پمادهای مخصوصی از بین می رود.

آیا برای انجام جراحی بلفاروپلاستی باید بستری شویم؟

مواظبت های پس از عمل زیبایی پلک

از دو هفته پیش از جراحی از مصرف داروهایی مانند بروفن، مفنامیک اسید، پیروکسیکام و ایندومتاسین پرهیز کنید و اگر به هر علتی به مسکن نیاز داشتید، فقط از استامینوفن ساده یا کدئینه استفاده نمایید.

 • پیش از وارد شدن به اتاق عمل آرایش صورت خود را به طور کامل پاک کنید.
 • پس از عمل بر روی چشمان شما پانسمانی نخواهد بود و چشمانتان باز خواهد ماند.
 • پس از جراحی پلک به مدت ۳روز از قطره اشک مصنوعی استفاده کنید.
 • آنتی بیوتیک تجویز شده را به مدت یک هفته به طور منظم پس از عمل پلک مورد استفاده قرار دهید.
 • به مدت یک شبانه روز پس از جراحی از کمپرس سرد استفاده کنید. برای این کار می توانید چند تکه کوچک یخ را در یک کیسه فریزر ریخته و در آن را ببیندیزل است را از داروخانه خریداری نموده آن را در فریزر قرار دهید تا منجمد شده و آن را روی صورت خود بگذارید.
 • پس از عمل کمتر دراز بکشید و در زمان دراز کشیدن توصیه می شود زیر سرتان کمی بلندتر باشد تا شیب بدن شما بیشتر باشد. این امر به کاهش کبودی و تورم صورت شما منجر می گردد.
 • پس از ۶ روز می توانید جهت برداشته شدن بخیه ها به مطب مراجعه نمایید.
 • چنانچه یکی دو روز پس از عمل زیبایی پلک چشم درد یا افت بینایی شدیدی داشتید، به سرعت به پزشک جراح خود مراجعه کنید.

مواظبت های پس از عمل زیبایی پلک

اثربخشی عمل بلفاروپلاستی بر چهره افراد تا چه زمانی ماندگار است؟

با وجود این که هر عملی چارچوبی برای ترمیم در قالب بدن را دارد، اما اثربخشی عمل پلک بر زیبایی چهره کاملا مشخص و نمایان است. هر عملی بر حسب شرایط خود، زمان ماندگاری خاص خود را دارد. عمل بلفاروپلاستی از روند پیری شما جلوگیری نخواهد کرد، اما این عمل یکی از ماندگاترین عمل های زیبایی صورت است؛ به گونه ای که اثرات آن به راحتی از ۷ تا ۱۰ سال بر روی صورت شما باقی خواهد ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست