ابدومینوپلاستی

در جامعه پیشرفته کنونی و زندگی ماشینی، افراد بسیاری دارای شکم های شل و بزرگ هستند. انواع جراحی های لاغری و زیبایی با تکنولوژی های بالا به کمک این افراد آمده است. ابدومینوپلاستی (Abdominoplasty) یکی از این جراحی های زیبایی شکم است. در این روش چربی ها و پوست های اضافی برداشته و عضلات شکم سفت می شود. این جراحی برخلاف بای پس معده صرفا جراحی زیبایی به حساب می آید. ما در این مطلب می خواهیم در مورد این جراحی زیبایی و مسائل مربوط به آن صحبت کنیم.

مراحل عمل ابدومینوپلاستی

جراحی ابدومینوپلاستی که به منظور زیبایی شکم انجام می شود عملی است که در طی یک فرآیند، چربی و پوست های اضافه جدا شده و عضلات شکم سفت می شود. ماندگاری اثر این جراحی همیشگی است و فرد بیمار می تواند با رعایت رژیم غذایی مناسب و حرکات ورزشی، استایل بدن خود را حفظ نماید. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث بد شکل شدن شکم می شود که از جمله مهمترین آن ها می توان به ضعیف شدن عضله شکم بعد از بارداری و کم و زیاد شدن وزن اشاره کرد.
ابدومینوپلاستی به دو روش کامل و محدود (مینی ابدومینوپلاستی) انجام می شود و در هر دو روش جراحی، اغلب بیهوشی کامل صورت می گیرد. مراحل جراحی کامل و مینی ابدومینوپلاستی را در ادامه توضیح می دهیم.

مراحل عمل ابدومینوپلاستی

مراحل جراحی مینی ابدومینوپلاستی
این روش جراحی به صورت مراحل زیر انجام می شود.:
⦁ برش بزرگی در زیر شکم بیمار توسط پزشک متخصص ایجاد می شود.
⦁ در این مرحله پوست از دیواره شکمی زیر ناف جدا می شود.
⦁ در مرحله سوم چربی های اضافه برداشته می شود.
⦁ پوست های اضافه شکم بیمار بریده می شود.
⦁ پوست شکم بیمار توسط جراح متخصص از دو طرف کشیده شده و بخیه می شود.
در جراحی مینی ابدومینوپلاستی همانطور که در مراحل آن دیده می شود، قسمت زیر شکم جراحی شده و قسمت های اضافی برداشته می شود ولی در جراحی کامل شکل عمل متفاوت است که در قسمت بعد توضیح داده خواهد شد.

مراحل جراحی کامل ابدومینوپلاستی

این روش جراحی به صورت مراحل زیر انجام می شود.:
⦁ در جراحی کامل برش بزرگی توسط متخصص جراحی در زیر شکم، به موازات پهلوی چپ به راست یا برعکس ایجاد می شود.
⦁ در این مرحله از جراحی، برش دیگری توسط پزشک برای آزاد کردن ناف از بافت های اطراف آن زده می شود.
⦁ در مرحله سوم پوست از دیواره شکمی جدا می شود.
⦁ عضلات شکم توسط پزشک، هم تراز و صاف می شود.
⦁ در این مرحله پوست و چربی های اضافه درآورده می شود.
⦁ سوراخ جدیدی برای ناف تعبیه شده و دوباره سر جای خود قرار می گیرد.
⦁ در مرحله آخر، پوست باقی مانده توسط جراح به هم رسانده شده و بخیه می شود.

طول مدت جراحی بین دو تا پنج ساعت است و اکثر افراد بیمار باید تا چند روز در بیمارستان مانده و تحت نظر کادر درمانی بمانند. بیماران در هنگام مرخص شدن از بیمارستان، گِنی بسیار تنگ پوشیده تا شکم آنها را صاف نگه دارد. اکثر پزشکان توصیه می کنند که بیمار تا چند ماه از گِن به عنوان درمان استفاده کند. بعد از مرخص شدن بیمار از بیمارستان تا ۲۴ ساعت بعد، باید شخصی از بیمار مراقبت کند.

چه کسانی برای ابدومینوپلاستی کاندید مناسبی هستند؟

اقدام کردن برای جراحی زیبایی، عملی شخصی است و دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. عمل ابدومینوپلاستی نیز شامل این قانون می شود. بهترین کاندیدهای این نوع جراحی زیبایی شکم، کسانی هستند که دارای سلامت کامل جسم هستند و از سیگار دوری می کنند. این افراد دارای وزنی ایده آل بوده ولی با این وجود از شکم بزرگ رنج می برند. انتظار این افراد از اینکه شکمی صاف داشته باشند انتظاری واقع گرایانه است. اگر شما این شرایط را دارید، پس یکی از کسانی هستید که می توانید به این طریق زیبایی اندام خود را به دست آورید. به طور کلی می توان منتخبان این جراحی را به ۴ گروه زیر تقسیم کرد:

شکل شکم قبل و بعد از عمل ابدومینوپلاستی

⦁ کسانی که با وجود ورزش های موضعی و رژیم های غذایی، هنوز شکمی برآمده دارند. این افراد از شکم بزرگ خود رنج برده و درصدد جراحی آن برآمده اند.
⦁ خانم هایی که بعد از بارداری، پوست و عضلات شکمشان کشیده و شل شده و به حالت قبل خود برنگشته است.
⦁ افرادی که بعد از رژیم لاغری و کاهش وزن، اطراف شکمشان پوست اضافی آورده و عضلات شل شده است.
⦁ کسانی که با وجود تناسب اندام و وزن ایده آل، باز هم از شکم بزرگی برخوردار هستند.

افرادی که ویژگی های آنان را برشمردیم، می توانند از طریق این عمل زیبایی، شکم خود را کوچک کرده و بر زیبایی خود بیفزایند.

برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی

همانطور که در قسمت های قبلی اشاره کردیم، ماندگاری آثار جراحی ابدومینوپلاستی دائمی و همیشگی است در صورتی که برخی از اصول و قواعد را رعایت کنید. این اصول شامل موارد زیر هستند:
⦁ سعی کنید وزن خود را ثابت نگه دارید. داشتن وزن متغیر آثار جراحی را از بین برده و دوباره شکم شما را به حالت پیش از عمل خود بر می گردد.
⦁ حرکات ورزشی خود را به طور مرتب و همیشگی انجام دهید. این حرکات سبب می شود که تناسب اندام شما حفظ شود.
⦁ مراقبت های قبل و بعد از عمل ابدومینوپلاستی را جدی گرفته و آنها را رعایت کنید.
⦁ در زمینه مراقبت های بعد از عمل و حفظ تناسب اندام با پزشک خود مشورت کنید و از او راهنمایی بگیرید.
⦁ در انتخاب پزشک دقت داشته باشید؛ زیرا برخی از متخصصان کیفیت کار آنها بالاتر است.

چنانچه مواردی که ذکر کردیم را رعایت نمایید، امکان برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی برای شما وجود ندارد.


گن بعد از عمل ابدومینوپلاستی

اکثر پزشکان بستن گِن را برای بیماران خود بعد از عمل ابدومینوپلاستی تجویز می کنند. برخی از بیماران گمان می کنند که به وجود آمدن یک برش یا زخم نیازی به پوشیدن گن ندارد. در صورتی که بعد از هر پیکر تراشی، پوشیدن گن از ضروریات به حساب می آید. دلایل استفاده از گن بدین شرح است:
⦁ بستن گن فشار یکنواخت و پیوسته ای را به قسمت های خالی که در اثر برداشتن چربی ایجاد شده است، وارد می کند که این درمان را تسریع می بخشد.
⦁ یکی دیگر از دلایل ضرورت پوشیدن گن را سرعت بخشیدن در چسبیدن پوست به عضله زیرین شکمی و سفت شدن پوست شکم بیان می کنند.
⦁ جهت جلوگیری از جمع شدن مایعات در فضای خالی شکم، باید استفاده از گن را به طور دائم و مستمر داشته باشید.

پوشیدن گن بعد از ابدومینوپلاستی

پوشیدن گن بعد از ابدومینوپلاستی

⦁ ایجاد فشار بر روی پوست شکم بیمار باعث می شود که فیبرهای کلاژن سازی تحریک شده و با سرعت بیشتری زخم ها التیام یابند.

⦁ برای جلوگیری از چین و چروک پوست بعد از عمل، باید از گن استفاده کنید. زیرا این عمل باعث می شود قسمت هایی که در اثر جراحی برداشته شده اند، خالی نمانده و پوست حالت یکنواختی به خود بگیرد. به این طریق با پوشیدن گن از چروک خوردن پوست جلوگیری می شود.
مراقبت های قبل و بعد از عمل ابدومینوپلاستی
فردی که می خواهد تحت عمل جراحی ابدومینوپلاستی قرار گیرد مانند هر عمل جراحی دیگری باید قبل و بعد از عمل، مواردی را رعایت کند. ما در این بخش می خواهیم به این موارد مهم بپردازیم. هدف از رعایت این مراقبت ها تسریع در روند بهبود بیمار به زندگی عادی و گرفتن نتیجه عالی از عمل است. در بخش بعدی درباره مراقبت های قبل از عمل می گوییم.

مراقبت های قبل از عمل

اقداماتی که باید قبل از ابدومینوپلاستی به آنها توجه داشته و رعایت کنید، عبارتند از:
⦁ آزمایشات قبل از عمل را که اغلب پزشکان تجویز می کنند را انجام دهید و نتیجه را به پزشک خود اعلام کنید.
⦁ باید به مدت سه هفته قبل از عمل ابدومینوپلاستی از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی بپرهیزید.

اقدامات قبل از عمل ابدومینوپلاستی

⦁ به مدت ۲ هفته قبل از عمل زیبایی، از مصرف داروهایی که مانند آسپرین و بروفن در انعقاد خون اختلال ایجاد می کنند خودداری کنید.
⦁ اگر بیماری خاصی دارید و یا از دارویی استفاده می کنید، حتما پزشک جراح را مطلع کنید.
⦁ اگر نسبت به دارویی حساسیت دارید حتما به پزشک خود درباره آن اطلاع دهید.
⦁ چنانچه از دارویی استفاده می کنید که پزشک معالجتان آن را تجویز کرده و اجازه قطع آن را نداده است با پزشک جراح آن را در میان بگذارید.
⦁ قبل از ابدومینوپلاستی حتما استحمام نموده و محل جراحی را اصلاح نمایید.

مراقبت های بعد از عمل

بعد از عمل مراقبت ها بیشتر و سخت تر می شود ولی برای نتیجه گیری عالی از جراحی و جهت عوارض کمتر عمل باید به این توصیه ها توجه نموده و آنها را به کار بندید.
⦁ در صورتی که پزشک جراح دارویی را برای تسکین درد و یا درمان تجویز کرد، آنها را به طور مرتب استفاده نمایید.
⦁ بعد از این جراحی نباید استراحت مطلق داشته باشید؛ زیرا این کار سبب می شود که خون در اندام تحتانی شما لخته شود. بنابراین داشتن فعالیت های سبک از ضروریات بعد از عمل است.

پیاده روی و تحرک بعد از عمل ابدومینوپلاستی

⦁ تا چندین هفته بعد از عمل، ورزش و حرکات جسمانی سنگین ممنوع است. درباره شروع فعالیت های سنگین با پزشک خود مشورت کنید.
⦁ استفاده از گن بعد از این عمل یکی از ضروریات به شمار می رود. شما باید تا سه هفته به طور مداوم از گن استفاده نمایید.
⦁ بعد از ابدومینوپلاستی رژیم غذایی خود را با مصرف مایعاتی که دارای ویتامین ث و بروملین هستند، آغاز کنید.

ابدومینوپلاستی برای چه کسانی توصیه نمی شود؟

همانطور که در قسمت های قبلی بیان کردیم تمام افراد سالمی که با وجود رژیم درمانی و حرکات ورزشی شکمی بزرگ دارند، می توانند برای کوچک شدن شکم خود از عمل ابدومینوپلاستی استفاده کنند. اما در بین این افراد کسانی که دارای ویژگی های ذیل هستند، بهتر است فعلا از این عمل منصرف شوند. این ویژگی ها عبارتند از:

باقی ماندن جای بخیه در عمل ابدومینوپلاستی

⦁ خانمی که قصد باردار شدن دارد بهتر است این عمل را به تعویق بیاندازد و یا در صورت لزوم، از عمل بدون بخیه عضله استفاده کند. به عبارتی اقدام به عمل ترمیمی بخیه پوست و چربی کند.
⦁ فردی که قصد دارد لاغر شود بهتر است در ابتدا به وزن مطلوب خود برسد و بعد ابدومینوپلاستی را انجام دهد. زیرا در طی لاغری پوست بدن شل شده و نیاز به جراحی مجددا احساس می شود.
⦁ چنانچه در قسمت های قبلی گفتیم، این عمل همراه با یک برش سراسری در پایین شکم است. جای این بخیه تا آخر عمر فرد در بدن وی باقی می ماند. اسکار باقی مانده در بیشتر بیماران بعد از ۶ الی ۱۲ ماه به حالت یک خط باریک در می آید که برای اکثر آنان مهم نیست. اگر شما از اینکه در بدن شما جای این زخم بماند ناراحت می شوید بهتر است این عمل را انجام ندهید.

عوارض ابدومینوپلاستی

جراحی ابدومینوپلاستی مانند هر عمل جراحی دیگری ممکن است عوارض مختلفی داشته باشد. درد و ورم بعد از این عمل عارضه ای شایع و طبیعی است. در برخی مواقع پزشک معالج برای بیمار، مسکن تجویز می کند. پزشک می تواند روش های مختلفی برای تسکین درد در اختیار بیمار قرار دهد. درد در این جراحی ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد.
از عوارض دیگر ابدومینوپلاستی می توان به بی حسی، خستگی و کبودی اشاره کرد. این عوارض ممکن است در همه افراد به طور یکسان بروز نکند و از نظر شدت و مدت زمانی با هم، متفاوت باشند.

کاهش عوارض ابدومینوپلاستی با پیاده روی

از عوارض احتمالی دیگر این جراحی که البته بسیار نادر است می توان به لخته شدن خون، عوارض ریوی، عفونت و ترومبوز قلبی اشاره کرد. برای درمان این عوارض، اغلب جراحان عفونت را با آنتی بیوتیک درمان می کنند.
پزشکان برای جلوگیری از لخته شدن خون در پاهای بیمار، به بیماران توصیه می کنند که در اولین فرصت راه رفته و از استراحت مطلق بپرهیزند. این امر سبب می شود که مشکل لخته شدن خون در پاها به وجود نیاید.
آمبولی ریوی و یا سکته قلبی که از عوارض بسیار نادر این جراحی است در اثر راه نرفتن پس از عمل به وجود می آید. عدم تحرک باعث ایجاد لخته خون و انتقال آن به قلب، مغز و یا ریه می شود که این امری بسیار خطرناک است. بنابراین سعی کنید که پس از عمل، به راه رفتن آرام بپردازید و توصیه های پزشکان را جدی بگیرید.

بهترین جراح ابدومینوپلاستی

چنانچه قصد جراحی زیبایی ابدومینوپلاستی را دارید، باید بهترین ها را در همه زمینه ها پیدا کنید. بهترین کلینیک، بهترین تجهیزات و بهترین جراح. این بهترین ها سبب می شوند که شما بتوانید نتیجه ای عالی را از عمل جراحی زیبایی خود کسب کنید. باید این را در نظر داشته باشید که شما در جهت زیباتر شدن به این عمل روی آوردید. اگر برای این عمل به دنبال بهترین ها نباشید، نتیجه عکس گرفته اید. زیرا نه تنها زیباتر نشده اید، بلکه سلامتی خود را نیز به خطر انداخته اید.

بهترین دکتر ابدومینوپلاستی

بهترین دکتر ابدومینوپلاستی باید دارای تجهیزات پیشرفته ای بوده و تجربه زیادی در زمینه عمل جراحی زیبایی داشته باشد. میزان تحصیلات وی بسیار مهم است. جراح باید مدرک تخصص یا فوق تخصص زیبایی داشته باشد. نمونه جراحی های او بیانگر کیفیت کار او است. سعی کنید با بیماران آن پزشک مشورت کنید و درباره رضایت آنها از عمل جراحی سوال کنید. یک جلسه مشاوره با دکتر جراح داشته باشید. درباره عمل و چگونگی آن و همینطور هزینه های آن جویا شوید. بهترین دکتر ابدومینوپلاستی تمام حقایق را برای شما بیان می کند و عملی با کیفیت را انجام می دهد.

قیمت ابدومینوپلاستی

هزینه عمل زیبایی ابدومینوپلاستی با توجه به عواملی تعیین می شود. این فاکتورها عبارتند از:
⦁ نوع جراحی ابدومینوپلاستی
این جراحی ممکن است از نوع مینی یا کامل آن باشد. اغلب هزینه عمل نوع کامل بیشتر از نوع مینی آن است.
⦁ میزان چربی و پوست خارج شده از بدن فرد بیمار
این میزان چربی و پوست هرچه بیشتر باشد، قیمت جراحی نیز بیشتر است.
⦁ دستمزد جراح
دستمزد برخی از پزشکان به دلایل مختلفی از جمله تجربه، میزان تخصص، کیفیت کار و شهرت، ممکن است بالاتر از دیگر متخصصان باشد.
⦁ موقعیت کلینیک یا بیمارستان
برخی از کلینیک ها و یا بیمارستان ها به سبب شهرت یا تجهیزات خود، هزینه این عمل جراحی را بالاتر از دیگر مراکز درمانی محاسبه می کنند.

جراحی لاغری یا ابدومینوپلاستی؟

چنانچه اشاره کردیم، ابدومینوپلاستی یک نوع جراحی زیبایی برای اصلاح و زیبا کردن نواقص شکم محسوب می شود. این عمل برای رفع نواقصی که در اثر کاهش وزن بسیار بالا و یا بارداری های متعدد برای شکم به وجود آمده است، استفاده می شود. بنابراین از این عمل انتظار کاهش وزن نباید داشته باشید. اگر برای کاهش وزن می خواهید ابدومینوپلاستی را انجام دهید، راهی اشتباه را انتخاب کرده اید.
چربی های احشایی که برای لاغری از بدن حذف می شوند، در بین ارگان های بدن قرار دارند و نمی توان با عمل ابدومینوپلاستی آنها را خارج کرد. جراحان زیبایی، بیمارانی را که به جهت حذف چربی های احشایی قصد ابدومینوپلاستی دارند را رد می کنند. این چربی ها سخت ترین نوع چربی بدن هستند و در صورت باقی ماندن ممکن است باعث بیماری دیابت نوع دو، سندروم ایکس و مقاومت به انسولین شوند. بیمار باید بعد از حذف چربی های احشایی به سراغ عمل ابدومینوپلاستی برود تا جراح، پوست و چربی های اضافی باقی مانده را بردارد.
چنانچه در اثر رژیم درمانی و حرکات ورزشی چربی های اضافی را از دست ندادید، می توانید با عمل اسلیو معده و یا جراحی های لاغری دیگر به وزن مطلوب برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست